Putyin megszólalt
Angela Merkel német kancellár hívta telefonon az orosz elnököt, aki azt mondta neki: a "szélsőségesen nacionalista" erők továbbra is erőszakos cselekményekkel fenyegetnek Ukrajnában, és ez veszélyezteti az oroszokat.
Angela Merkel német kancellár hívta telefonon az orosz elnököt, aki azt mondta neki: a "szélsőségesen nacionalista" erők továbbra is erőszakos cselekményekkel fenyegetnek Ukrajnában, és ez veszélyezteti az oroszokat.
Oroszországról így is annyira negatív kép él Nyugaton, hogy Putyin úgy érzi, ezen már nem sokat ronthat egy krími bevonulás - mondta a Carnegie Alapítvány a Nemzetközi Békéért moszkvai intézetének igazgatója. Moszkva a következő lépésként várhatóan gazdasági segítséget nyújt majd a félsziget lakosságának, és tárgyalást kezd a tatár kisebbséggel.
Az amerikai külügyminiszter éles szavakkal ítélte el vasárnap az oroszok bevonulását a Krím-félszigetre. "A 21. században nem lehet 19. századi módon viselkedni" - mondta. Az USA készen áll, hogy minden eszközzel eliszgetelje Oroszországot.
Többen is felhívták szombaton az orosz elnököt, így például Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár és Francois Holland francia elnök is. Putyin azt hangoztatta, hogy nemcsak Kírmbe tervez katonákat küldeni, hanem Ukrajnának minden olyan területére, ahol a lakosság többsége orosz.
Ukrajna kettészakadását eredményezheti, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök az orosz parlament felső házának jóváhagyását kérte ahhoz, hogy Moszkva csapatokat vezényeljen Ukrajna területére. Nem kellett sok idő, meg is kapta a hozzájárulást, egyhangú szavazással.
Vlagyimir Putyin jelen pillanatban mindent megtesz azért, hogy Ukrajnában teljes körű polgárháború törjön ki - ezt állította pénteken blogjában az orosz elnök volt tanácsadója, Andrej Illarionov.
Az orosz védelmi minisztérium harckészültségbe helyezte az orosz nyugati katonai körzet vadászgépeit Oroszország nyugati határain a korábban elrendelt gyakorlat keretében. Az ukrán ideiglenes államfő figyelmeztette csütörtökön az orosz flottát, hogy kerüljön minden katonai agressziót Ukrajna ellen. A Vlagyimir Putyin orosz elnök által elrendelt harckészültségi gyakorlatban érintett orosz csapatok megkezdték a nagyszabású átcsoportosítást a célkörzetekbe.
A harckészültség azonnali, rendkívüli ellenőrzését rendelte el Vlagyimir Putyin államfő két oroszországi katonai körzetben – közölte szerdán Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter.
Ukrajna a szakadék szélén táncol, és ha van is kiút, az pokolian nehéz lesz. Az egyik rossz verzió: államcsőd, gázháború Oroszországgal, kettészakadás, szélsőjobbos előretörés. A kevésbé rossz: a régi politikai elit konszolidációja, nyugati segély és hosszú éveken át tartó, fájdalmas reformok.
Hollande szerint Oroszországnak és az EU-nak közösen kell pénzügyi segítséget nyújtania Ukrajnának. A telefonbeszélgetés néhány órával követte az orosz külügyminisztérium nyilatkozatát, amely szerint az ideiglenes ukrajnai hatóságok "diktatórikus" és "terrorista" módszerekkel nyomják el a különvéleményen lévőket.
A nyugati országoknak a kijevi felkelés után azzal az óriási feladattal kell megbirkózniuk, hogy segítsenek stabilizálni a csődközeli helyzetben lévő Ukrajnát és ezzel egy időben kiengeszteljék Oroszországot.
Az megjósolhatatlan hogy mik lesznek Oroszország közvetlen reakciói, az viszont biztosnak tűnik, hogy a játszma még nem ért véget. Az orosz geopolitikai győzelmet ezúttal nem az EU nemzetközi szereplése akadályozta meg, hanem kizárólag a tüntetők elszántsága és lelkesedése.
Egy erős videóval búcsúzik Szocsitól a Pussy Riot orosz női punkegyüttes.
Budapest viszont Kijev helyzetében találhatja magát. Mert Putyin nem ingyen hitelez, és nem is olyan világos feltételekkel, mint az IMF.
A svéd külügyminiszter Carl Bildt egy Twitter-üzenetében azzal vádolta az ukrán elnököt, Viktor Janukovicsot, hogy vér tapad a kezéhez.
Legkésőbb a látszólag puccsszerűen végrehajtott, valójában jó egy éve előkészített paksi paktummal mindenki számára kiderülhetett: Orbánnak nemcsak az orosz gáz és az orosz atom kell (szó szerint bármi áron), hanem az orosz hatalomgyakorlási modell is.
Az amerikaiak fanyarogak, az oroszok büszkék, a hollandok szerint viszont Thomas Bach beszéde ütött mindent. Felemás a visszhangja a nemzetközi sajtóban a szocsi téli olimpia péntek este rendezett nyitóünnepségének.
Vlagyimir Putyin orosz elnök péntek este Szocsiban, a téli olimpia megnyitójának keretében tárgyalt ukrán kollégájával, Viktor Janukoviccsal. Részleteket eddig egyik fél sem hozott nyilvánosságra.
Oroszország gazdagságát és sikerességét hivatott propagálni péntektől a Szocsiban megrendezett téli olimpia. A Patyomkin-színfalak és a szubtrópusi (!) exkluzív helyszín mögött ugyanakkor korrupció, súlyos emberi jogi visszásságok, népcsoportok, civilek elnyomása, a független média bedarálása és rendőri erőszak látható. Milyen Oroszország rendez most téli olimpiát? A Carnegie Moscow Center volt gyakornokának elemzése.
Az áthallásos címet (Vad Fruttik: Sárga zsiguli) a Guruló Hordó Blog legújabb posztjából vettük, melyben közgazdasági alapállásból startolva keresték a választ arra, hogy miért került a ma kezdődő téli olimpia közel négyszer annyiba (50 milliárd dollárba), mint amennyire tervezték.